Medaljregn över konstnärligt i Norrköping!

Medaljregn över konstnärligt i Norrköping!

Söndagen den 10 januari hölls en Challengertävling i Konstnärlig dans i Norrköping. DA (DansAkademin Norrköping) och SDL arrangerade tillsammans en fantastik tävling med många tävlande och stenhård konkurrens!

Helens Dansskola fanns såklart på plats och gjorde extremt bra prestationer! Nedan ser ni samtliga pallplaceringar;

SHOW

Show Formation Champion
1:a 300 Dance Company
2:a Cooler Collective

Show Solo Brons Junior/ Vuxen
1:a Otis Gilchrist

Show Solo Champion Barn/ Junior / Vuxna
2:a Linga Bynke

Show Grupp Champion Vuxna
1:a 300 Dance Company

Show Par Brons Barn/ Junior/ Vuxna
2:a Bianca Hähnert och Filippa Kavalic
3:a Agnes Bergdahl och Hannah Thyrén

Show Par Champion Junior
Selma Hestner Olsson och Linga Bynke

JAZZ

Jazz Solo Brons Barn
1:a Filippa Kavalic

Jazz Solo Brons Junior
3:a Selma Hestner Olsson

Jazz Solo Brons Vuxna
1:a Tilde Emilsson
3:a Emma Söderqvist

Jazz Solo Guld Junior
2:a Tindra Sjökvist

Jazz Solo Guld Vuxna
1:a Ella Dalén
2:a Clara Karlquist

Jazz Solo Champion Vuxna
1:a Liv Freij

Jazz Solo Brons Junior/ Vuxna
1:a PROJECT 300 – Rubies
3:a DanceDevotion

Jazz Grupp Champion Junior/ Vuxna
1:a 300 Dance Company
2:a Cooler Collective

Jazz Duo Brons Barn/ Junior
2:a Elicia Andersson och Linga Bynke

Jazz Duo Brons Vuxna
1:a Liv Freij och Tilde Emilsson

Jazz Duo Champion Vuxna
1:a Jennifer Boström och Isabell Boström

MODERNT

Modernt Grupp Brons Junior/ Vuxna
2:a PROJECT 300- Pearls

Modernt Grupp Champion Vuxna
1:a 300 Dance Company

Modernt Duo Brons Junior
3:a Rebecca Beale och Vanna Törn

Modernt Duo Brons Vuxna
1:a Isbell Boström och Clara Karlquist
3:a Sara Wärnå och Tindra Sjökvist

 

Filippa Kavalic – 1:a Jazz Solo Brons barn

Bianca Hähnert (delas med Filippa Kavalic) – 2:a Show Par Brons Barn/ Junior/ Vuxna
Linga Bynke – 2:a 
Show Solo Champion Barn/ Junior / Vuxna
Otis Gilchrist – 1:a Show Solo Brons Junior/ Vuxen 

Jazzgruppen Glorious gjorde sin första tävling i Norrköping.