SM i Västerås 10-13 maj!

SM i Västerås 10-13 maj!

Välkomna till Svenska Mästerskapen i Dans 2018

DISCO – SLOW – ENGELSK FREESTYLE – HIPHOP – KONSTNÄRLIG DANS – PARDANS – ARTISTIC BALLROOM

För Sveriges Dansorganisation finns inget viktigare än dansglädjen, det är den som knyter oss alla samman. Det är med  dansglädjen i fokus vi vill samla alla våra fantastiska dansare och discipliner, oavsett nivå, på ett gemensamt SM. Ett arrangemang  som kommer att bli den genom tiderna största danstävlingen i Sverige.
SM i Dans 2018 arrangeras tillsammans med Västerås Danscenter, som är en erkänt skicklig arrangör och mångårig  medlem i Sveriges Dansorganisation (SDO) – Sveriges största och ledande organisation för tävlingsdans.
I SDO samlas professionella dansskolor och lärare från hela landet – alla med en unik erfarenhet och med passion för kvalitet och dansglädje. Tillsammans visar vi vägen till ett ökat dansintresse i Sverige och gör det möjligt för tiotusentals dansare i alla åldrar och nivåer att göra det de gör bäst – att dansa!
Välkommen till Västerås och SM i dans!
för att se mer information och schema!