Tyra och Viktoria Nordiska mästare i Salsa Duo!

Tyra och Viktoria Nordiska mästare i Salsa Duo!

Nordiska mästerskapen i latin och ballroom avgjordes den 29-30 september i Köge i Danmark. Alla nordiska länder var representerade med dansare under helgen. Från Lidköping och Helens dansskola tävlade Tyra Nitenberg och Viktoria Andersen under söndagen då det var nordic cup i solo och duo i danser som vals, quickstep, cha cha, jive, salsa m.m. Lidköpingstjejerna lyckades ta sig till final i solo merengue junior och knep där en 5:e respektive 6:e plats.

I duo fick de stå högs på pallen i salsa barn/junior och kan därmed titulera sig nordiska mästare i duo salsa! Därtill placerade de sig på 2:a plats i duo merengue barn/junior/vuxna, i duo jive barn/junior och duo bachata barn/junior. I duo cha cha barn/junior/vuxna hamnade de på tredje plats.