Framgångar på Disco Grand Prix!

Framgångar på Disco Grand Prix!

Framgångar för Helens Dansskola på Disco Grand Prix!

Helgen 22-23 augusti gick tävlingen Disco Grand Prix av stapeln i Katrineholm och Helens Dansskolas discodansare var på plats. Samtliga dansare gjorde en fin tävling och totalt togs fyra finalplatser som slutade med två guld, ett silver och en fjärdeplats. Alma Lindström dansade under lördagen hem guldet i klassen Disco Solo Star J1 och under söndagen tog hon tillsammans med Maja Lundström hem silvret i klassen Disco Duo Star J1. Även Melvin placerade sig allra högst upp på pallen då han vann klassen Disco Solo Open Male J1/J2. Malva Bergh slutade på fjärde plats i klassen Disco Solo Star J2.

Disco Solo Star J1
1. Alma Lindström

Disco Solo Star J2
4. Malva Bergh

Disco Solo Open Male J1/J2
1. Melvin Olofsson

Disco Duo Star J1
2. Alma Lindström & Maja Lundström