Pallplatser för Konstnärligt på SM!

Pallplatser för Konstnärligt på SM!

SM avgjordes i Västerås under fem dagar (29 maj-2 juni). Helens dansskola representerades av ca 50 dansare som under dessa dagar tävlade i; Disco, Hiphop, Artistic Ballroom, Pardans, Konstnärlig dans, Engelsk freestyle och Slow.

Dansarna presterade många fina resultat men främst bör nämnas SM-gulden som togs av följande elever;
Emil Axelsson och Tina Bengtsson i bugg, Otis Gilchrist i Show Solo , Selma Hestner Olsson och Linga Bynke i Show duo, 300 Dance Company i Show grupp, PROJECT 300 Sapphires i Show formation, 300 Dance Company  i Show formation, Otis Gilchrist och Tindra Sjökvist i Jazz duo Jr, Isabell och Jennifer Boström  i Jazz duo V, 300 Dance Company i Jazz grupp V, 300 Dance Company  i Jazz formation V, 300 Dance Company  i Modern grupp V och 300 Dance Company i Modernt formation.

Helens Dansskola tog totalt 39 pallplatser och blev därmed korade som vinnare av Bästa Dansskola 2019 i Konstnärlig dans.

Show solo brons junior
2. Hannah Thyrén
Show solo champion barn
1. Linga Bynke
Show solo SM-Klass junior Pojkar
1. Otis Gilchrist
Show solo SM-klass junior Flickor
2. Selma Hestner Olsson
Show solo SM-klass vuxna flickor
3. Sara Wärnå
Show duo brons barn
2. Filippa Kavalic-Bianca Hähnert
Show duo brons junior/vuxna
1. Julia Gannholt-Vanna Törn
3. Tea Eriksson- Alma Omicevic
Show duo SM-klass junior
1. Selma Hestner Olsson-Linga Bynke
Show Grupp SM-klass vuxna
1. 300 Dance Company
Show formation SM-klass junior
1. PROJECT 300 Sapphires
Show Formation SM-klass vuxna
1. 300 Dance Company
2. Cooler Collective
Jazz solo brons barn
2. Filippa Kavalic
Jazz solo brons junior
1. Otis Gilchrist
Jazz solo guld junior
1. Selma Hestner Olsson
Jazz solo guld vuxna
1. Ella Dalén
2. Clara Karlquist
Jazz solo SM-klass vuxna flickor
3. Liv Freij
Jazz duo brons junior
3. Agnes Bergdahl-Hannah Thyrén
Jazz duo brons vuxna
3. Alice Clemborn-Line Karlsson
Jazz duo SM-Klass junior
1. Otis Gilchrist-Tindra Sjökvist
2. Elicia Andersson-Linga Bynke
Jazz duo SM-klass vuxna
1. Isabell Boström-Jennifer Boström
Jazz grupp brons junior
1. PROJECT 300 Rubies
2. PROJECT 300 Diamonds
3. PROJECT 300 Crystals
Jazz grupp brons vuxna
1. Glorious
Jazz grupp SM-klass vuxna
1. 300 Dance Company
2. Cooler Collective
Jazz formation SM-klass vuxna
1. 300 Dance Company
Modernt solo brons barn
2. Filippa Kavalic
Modernt solo guld barn/junior
3. Vanna Emilsson
Modernt duo brons junior
3. Vanna Törn-Rebecca Beale
Modernt duo brons vuxna
2. Sara Wärnå-Tindra Sjökvist
Modernt duo SM-klass vuxna
2. Clara Karlquist-Isabell Boström
Modernt grupp brons barn/junior/vuxna
2. PROJECT 300 Pearls
Modernt grupp SM-klass vuxna
1. 300 Dance Company
Modernt formation SM-klass vuxna1. 300 Dance Company

Bugg Par Brons J/V1. Emil Rappell & Wilma Rehnström
Salsa Par Brons B/J2. Emil Rappell & Wilma Rehnström
Quickstep Par Brons B/J 2. Emil Rappell & Wilma Rehnström
Rumba Par öppen klass B/J 2. Emil Rappell & Wilma Rehnström
Artistic Danceshow Duo SM-klass V2. Emil Axelsson & Tina Bengtsson
Bugg Par SM V
1. Emil Axelsson & Tina Bengtsson
Solo Salsa Brons B

1. Bianca Hähnert
Solo Merengue Brons B3. Bianca Hähnert
Solo Jive Brons B 1. Bianca Hähnert
Duo Chacha Guld J/V
3. Tyra Nitenberg & Viktoria Andersen
Duo Merengue Guld J/V
2. Tyra Nitenberg & Viktoria Andersen
3. Olivia Peterson & Wilma Rehnström
Duo Jive Guld J/V
3. Tyra Nitenberg & Viktoria Andersen
Solo Salsa Guld J
3. Tyra Nitenberg
Solo Merengue SM J
3. Wilma Rehnström
Solo Merengue Guld J
3. Viktoria Andersen